www.erzenisma.com

FORUMI
 
HomeCalendarGalleryFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Lumturia dhe deshperimi

Go down 
AuthorMessage
Net $er$eri
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 42
Age : 30
Registration date : 2006-11-11

PostSubject: Lumturia dhe deshperimi   Tue Nov 14, 2006 6:17 pm

Lumturia dhe deshperimi


Imam Ibn El Kajim,Allahu e meshirofte,thote:
"Nese njeriu gdhihet e ngryset,duke mos pasur perkushtim per kend tjeter,vecse Allahut,Ai do ti garantoje tere nevojat e tij,do te mbarte ne vend te tij gjithcka qe e shqeteson,do t'ia boshatise zemren per te dashur vetem Ate,gjuha do te permende vetem Ate,gjymtyret e tij do ti binden Atij.Nese gdhihet e ngryset dhe dynjaja eshte tere perkushtimi i tij,Allahu do tia vere mbi kurriz tere hallet e shqetesimet e saj,do ti lere atij veten ne dore,zemren do tia mbylle ndaj ndaj dashurise per Allahun e do te doje krijesat,do ti vulose gjuhen qe te mos e permend Ate,por do te permende vetem krijesat,gjymtyret e tij sdo ti binden Allahut,por do ti sherbejne krijesave e puneve te tyre.Ai do te rende si egersire ne sherbim te te tjereve,si kaceku qe fryn veten per ti bere dobi te tjereve.Kushdo qe refuzon adhurimin e Allahut dhe bindjen ndaj Tij,do te torturohet pas adhurimit te krijesave,dashurise dhe sherbimit te tyre."

Allahu thote ne Kur'an:
"Kush mbyll syte para keshillave te Zotit,atij ia shoqerojme nje djall qe nuk i ndahet kurre."(Zuhruf:36)
Back to top Go down
View user profile http://www.erzenisma.com
 
Lumturia dhe deshperimi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.erzenisma.com :: Feja :: Feja Islame-
Jump to: