www.erzenisma.com

FORUMI
 
HomeCalendarGalleryFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Misteret e Botes Ton

Go down 
AuthorMessage
Net $er$eri
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 42
Age : 30
Registration date : 2006-11-11

PostSubject: Misteret e Botes Ton   Tue Nov 14, 2006 6:38 pm

Historikisht njerezimi ka qene i obsesionuar nga ideja e nje kataklizme apo fundi te mundshem te botes. Nuk ka dale as sot dhe as dje si teori. E gjen ne bibel si armagedon, e gjen ne tekstet e tjera te shenjta te besimeve te ndryshme dhe eshte normale sepse lidhet ngushte me deshiren e sejcilit per mbijetese. Kur behet fjale per gjithe globin atehere kjo kalon ne permasa te nje psikoze kolektive, shto ketu injorancen e masave, bestytnite, shpjegimet irracionale, parashikime te njerezve qe i veshin vetes se tyre aftesi paranormale, deklarata shkencore per ndryshime thelbesore ne gjithe planetin, gjetje arkeologjike, disa prej te cilave shume te lashta etj.
Majat dhe tolteket e lashte me kalendarin e famshem te tyre qe mbaron ne 21 dhjetor 2012 kane futur shume studiues ne mendime per te zbuluar domethenien dhe pse e nderprerjes se vazhdimesise. Po ashtu kodet biblike per te cilat pretendohen se jane ckoduar dhe se zbulojne fundin e botes ne nje date te afert kane shkaktuar shume panik dhe po ti bashkangjitet permbjajtes se profecive biblike ne testamentin e vjeter dhe ate te ri kane turbulluar mendjen e shume besimtareve te krishtere. Kohet e fundit gjithe kesaj mase i eshte shtuar dhe deshifrimi i Tabelave te Detit te Vdekur ne te cilat po ashtu flitet per nje fund te botes. Interpretimet jane te shumta por askush nuk eshte ne gjendje ta thote me saktesi. Sejcili grup ka kendveshtrimin e tij. Shkenctaret shprehen per asteroide qe mund te shkeputen nga Rripi i Kupierit ose mbeturina te bishtit te nje komente qe mund te bien ne Toke. Ose vete demi qe po i shkakton dora e njeriut ambjentit perreth. Efekti Sere, ndotja e madhe, vrima e ozonit, pakesimi i siperfaqeve pyjore, thatesira te papara ne vende te caktuara dhe permbytje ne vende te tjera. Variacione te ndryshme te temperaturave dhe ndryshime drastike klimaterike qe sjane pare me pare. Te gjitha keto shenja i shtohen morise se pafundme te teorive ekzistuese por askush nuk eshte ne gjendje ta thote me saktesi.
Nje gje eshte e sigurt. Nese dora e njeriut do vazhdoje te shkaterroje planetin me ritmet qe po e ben tani, sdo kete nevoje as per ndeshkim hyjnor, as per fatkeqesi natyrore, as per fenomen kozmik. Vete ne do vulosim fundin e planetit tone.
__________________
Back to top Go down
View user profile http://www.erzenisma.com
 
Misteret e Botes Ton
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.erzenisma.com :: Shkenca :: Shkenca dhe Jeta-
Jump to: