www.erzenisma.com

FORUMI
 
HomeCalendarGalleryFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Ushtrimi i pushtetit administrativo-ekzekutiv nga ana e pres

Go down 
AuthorMessage
Net $er$eri
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 42
Age : 30
Registration date : 2006-11-11

PostSubject: Ushtrimi i pushtetit administrativo-ekzekutiv nga ana e pres   Thu May 31, 2007 3:49 pm

Ushtrimi i pushtetit administrativo-ekzekutiv nga ana e presidentit nė SHBA dhe raportet qė i ka me pushtetet tjera

Hyrje

Presidenti Amerikan ėshtė kryetar Qeverie, dhe udhėheq tė gjitha institucionet ekzekutive tė shtetit, si ato tė sigurisė, financave, edukimit, shkencės, kulturės, etj. Ai poashtu luan njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e politikės.

Ai zgjidhet ēdo katėr vite me zgjdhjet e lira demokratike, si udhėheqės Qeverie. Tradicionalisht nė kėto zgjdhje fiton Partia Demokratike dhe ajo Republikane, si dy partite e mazhorancės nė sistemin dypartiak tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.


Kualifikimi pėr President

Sipas Kushtetutės presidenti amerikan duhet tė jetė lindur nė SHBA, duhet qė sė paku tė jetė mbi 35 vjeē, dhe qė sė paku tė ketė jetuar 14 vjet nė SHBA. Nė vitin 1870 tė drejtėn pėr tu bėrė president e morrėn edhe zezakėn, kurse prej vitit 1920 president i SHBA – sė mund tė jetė edhe femėr.

Kushtetuta jep autorizimin Kongresit qė tė vendos mbi shumėn e pagės sė presidentit, e cila nuk mund tė rritet apo zvogėlohet gjatė ushtrimit tė detyrės sė presidentit. Gjatė historisė kjo pagesė kishte ndryshime, por me 2000 kjo arriti nė shumėn 390 000 $, dhe 50 000 $ pėr shpenzime tė ndryshme.

Gjatė historisė presidenti nuk merrte pensionin, por me 1958 Kongresi miratoj njė akt pėr pensionin e presidentit. Me 2001 ku pension u bė 161 000 $ pėr vit, me gjithė njė zyrė dhe staf punues.

Fuqia dhe Pėrgjegjėsia

Fuqia dhe pėrgjegjėsia e presidentit amerikan gjatė dy shekujsh gjithnjė e mė tepėr rritet. Ėshtė njė detyrė e vėshtirė, aq sa vetėm 17 president prej 43 janė rizgjedhur, dhe vetėm 14 prej tyre mbaruan kandidaturėn me sukses.

Kushtetuta kėrkon qė presidenti tė mbroj Kushtetutėn e SHBA – sė. Poashtu presidenti ėshtė pėrgjegjės pėr respektimin (ekzekutimin) e ligjit nė vend. Nga pikėpamja e aferės sė brendshme, kjo do tė thotė gjithēka nė implementimin e politikės ekonomike, sociale, etj.

Presidenti poashtu jep formėn juridike tė vendit duke pėrcaktuar gjykatėn federale. Krijon rregulla apo ligje tė cilat miratohen nga Kongresi, nė shumė fusha tė jetės sė pėrditshme tė shtetit.

Poashtu si komandant dhe shef i ushtrisė ky ushtron pushtet tė plotė, duke monitoruar dhe udhėhequr ushtrinė, deri nė fuqin e shpalljes sė luftės.

Brenda kėtyre detyrave formale tė presidentit, ėshtė edhe rroli i edukatorit tė vendit, i cili vendos standardet e veta mbi kulturėn, etj. Presidenti poashtu ėshtė edhe kryetar i partisė sė tij.

Presidenti propozon shumicėn e legjislacionit tė cilin e miraton Kongresi. Fuqia e Vetos e presidentit poashtu ngrit rrolin e tij nė procesin legjislativ. Siē thamė mė pare presidenti vendos gjyqin federal, i cili mė vonė miratohet nga Senati.

Ushtrimi i Pushtetit Admnistrativo – ekzekutiv nga Presidenti

Presidenti amerikan ka njė ushtrim tė gjėrė tė pushtetit, nė ēdo aspekt, nė qeverisjen e vendit. Ai ėshtė lider i Qeverisė, Shtėpisė sė Bardhė, komandant suprem i forcave tė armatosura, pėrfaqėsues i politikės sė jashtme dhe tė brendshme etj. Ka njė staf tė gjerė me anė tė cilit arrihet udhėheqja e pushtetit.

Njėra nga detyrat kryesore tė presidentit amerikan ėshtė udhėheqja e administratės sė Qeverisė, agjensioneve tė saj, dhe punėtorėve tė saj civil dhe ushtarak. Kjo detyrė ėshtė e rregulluar me kushtetutė, neni 2 i kushtetutės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Pushteti mė i lartė egzekutiv i shtetit ėshtė presidenti, qė pėrkrahet nga Kongresi. Presidenti e ushtron pushtetin e tij me ndihmėn e ZEP – it, me anė sė cilės arrin tė koordinoj, dhe udhėheq tė gjitha agjensionet qeveritare.

Me 1939, ushtrimi i pushtetit gjatė zgjedhjeve tė dyta, presidenti Franklin D. Roosevelt krijoj stafin tė Shtėpisė sė Bardhė Bashkohore.

Me ndihmėn e stafit tė shkencave politike dhe administrates publike Franklin udhėheqi kongresin qė miratoj ZEP, e cila raporton direkt presidentit. ZEP ndahe nė dy grupe: ZSHB dhe ZMB .
Presidentėve u mundėsohet zgjedhja se ēfarė nėn-zyra dhe ēfarė strukture mund tė kenė nė ZEP, por shumica e njėsive mbesin tė pandryshuara, dhe ZSHB mbetet njėsia qėndrore e ZEP – it, gjatė shumicės sė presidentėve. Poashtu presidenti ndihmohet edhe nga njė personel personal i cili mban detyrat ditore, organizon takimet e presidentit, etj.

Presidenti gjithashtu ka mundėsi tė emėroj poste tė ndryshme qė i nevojiten, si kėshillėtar etj.

Kėshilli i Sigurisė Kombėtare krijohet me 1947 nga kongresi sepse ishin tė detyruar nga mungesa e administrimit gjatė kohės sė luftėrave. Kėshilli i Sigyrisė Kombėtare ishte njė komitet qė udhėheqet nga presidenti ( qendra e kordinimit tė komunitetit tė sigurisė kombėtare ), dhe ėshtė elementi qėndror qė udhėheqet nga stafi i Shtėpisėpisė sė Bardhė.

Zyra e afereve politike qė merret me strukturėn formale tė organizimit dhe sektori kėshilldhėnės privat qė janė tė jashtmit janė tė krijuara nga presidenca bashkėkohore pėr tė pėrkrahur Shtėpinė e Bardhė.

Presidneti ėshtė organi qėndror i organizimit tė politikės sė brendshme, nė tė cilėn pėrfshihen: sigurimi shėndetėsor, siguria nė vend, zhvillimi i sistemit arsimor, rrespektimi i ligjit, mbrojtja e abmientit, papunėsia dhe varfėria etj. Tė gjitha kėto mbikqyren nga kabineti presidencial.

Presidenti Reagan me ndihmėn e administrates sė vet avancoj kėtė degė tė detyrės sė vet si president. Ai krijoj ZZHP – nė si pjesė e ZEP – it.
Gjatė pres. George H. W. Bush kjo zyrė u bė Grupi i Koordinimit tė Politikės me 24 Shkurt 1992. Presidenti Clinton me urdhėrin e tij ekzekutiv e shėndroj nė Kėshillin e Politikės sė Brendshme me 16 gusht 1993.

Sot KPB - ja ka 20 anėtarė tė kualifikuar. Gjatė kohės sė pres. George W. Bush janė shtuar edhe Zyra e Politikės Kombėtare pėr, Zyra Kombėtare pėr Kontrollimin e Drogės, dhe Zyra pėr iniciativėn e Komunitetit tė bazuar nė besim/fe.

Kongresi ndėrhyn mė tepėr nė politikėn e jashtme tė presidentit se sa nė atė tė brendshme. Pėr tė krijuar njė politikė presidenti zgjedh formėn e debateve.
Shembull, organizohet debate mbi arsimin, ku marrin pjesė shteti, unioni i prefesorėve, shkollat, organizatat fetare, prindėrit etj. Pra presidenti krijon politikėn e brendshme pa shkuar pėrmes kongresit.


Raportet ndėrmjet pushteteve

Raportet qė presidenti i ka me autoritetet tjera tė Shteteve tė Bashkuara janė tė parashikuara me kushtetutėn e shtetit.

Kushtetuta me anė tė ndarjes sė pushtetit, pushtetin e ndan nė: egzekutiv, ligjislativ dhe juridik. Pushteti Ekzekutiv pėrfaqėsohet nga Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, pushteti legjislativ nga Kongresi dhe pushteti juridik nga Gjykata e Lartė.

Kushtetuta me anė tė 7 neneve dhe 26 amandamenteve pėrcakton mėnyrėn e qeverisjes, tė drejtat dhe datyrat e pushteteve dhe raportet nė mes veti. Kushtetuta gjithashtu ka edhe ligjet bazė mbi tė frejtat dhe liritė e njeriut etj.

Tre nenet e para tė Kushtetutės sė Shteteve tė Bashkuara ndajnė pushtetin. Nė nenin 1 thuhet se vetėm Kongresi ka tė drejtė tė nxjerrė ligje dhe se ai ėshtė pushteti legjislativ. Neni 2 ka tė bėj me presidentin. Pėrcakton mandatin, moshėn, shtetėsinė, mėnyrėn e shpėrblimit tė punės sė tij, mėnyrėn e betimit pėr president, raportet e Presidentit dhe Kongresit, mėnyrėn nė ndonjė rast emėrtimi apo dhėnie posti tė lartė, informimin qė Presidenti duhet tė bėj ēdo vit para Kongresit, etj. Poashtu neni 2 i jep pushtet Kongresit pėr shkarkim tė Presidentit, Zėvendėspresidentit, apo zyrtarėve tjerė civil nė rast se paditen dhe dėnohen pėr tradhėti, krime, dhe kundėrvajtje tė tjera. Neni 3 ka tė bėj me Gjykatėn e Lartė.

Ne raport me atė qė thamė mė lartė, ne mund tė vijmė nė njė pėrfundim, se raportet e presidentit me pushtetet tjera faktike tė Shteteve tė Bashkuara, pra me Kongresin dhe Gjykatėn e lartė, janė funksionale.


Pėrfundimi

Duke kuptuar detyrat, liritė, dhe punėt e presidentit ne mund tė kuptojmė rrolin e tij si president i SHBA – ve. Gjithashtu duke kuptuar raportin e tij me pushtetet tjera tė kėtij vendi, ne kuptojmė vendin qė ka ai nė sferat e jetės sė shtetit amerikan.

Me anė tė kėtij studimi ne shpalosėm dhe kuptuam se presidenti ka njė vend shumė tė respektuar dhe kyq nė organizimin e jetės politike, zhvillimin e gjithmbarshėm tė shtetit amerikan, etj.
Back to top Go down
View user profile http://www.erzenisma.com
viruss
Super Moderator


Number of posts : 9
Registration date : 2009-01-21

PostSubject: Obama merr zyrtarisht detyrėn e presidentit tė SHBA-ve   Wed Jan 21, 2009 7:35 am

Obama merr zyrtarisht detyrėn e presidentit tė SHBA-ve

Nė Uashington ka filluar ceremonia e inaugurimit tė presidentit tė zgjedhur, Barack Obama, ndėrsa kulmi i saj pritet tė jetė aty kah ora 18:00, sipas kohės sė Evropės sė Mesme, kur Obama e jep betimin presidencial. Rreth 2 milionė njerėz besohet tė kenė arritur nė Uashington, pėr tė qenė dėshmitarė tė kėtij momenti, qė ėshtė cilėsuar si historik. Pėr ceremoninė e inaugurimit tė presidentit tė parė me ngjyrė nė historinė e SHBA-ve, pėr ēka janė rritur dukshėm masat e sigurisė.
Back to top Go down
View user profile
 
Ushtrimi i pushtetit administrativo-ekzekutiv nga ana e pres
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.erzenisma.com :: Bota :: Politika-
Jump to: