www.erzenisma.com

FORUMI
 
HomeCalendarGalleryFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Teknologjia ndryshon dinamikėn e jetės familjare

Go down 
AuthorMessage
Net $er$eri
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 42
Age : 30
Registration date : 2006-11-11

PostSubject: Teknologjia ndryshon dinamikėn e jetės familjare   Thu May 31, 2007 3:52 pm

Teknologjia ndryshon dinamikėn e jetės familjare

Blackberry apo telefoni i menēur, qė i shton celularėve edhe aftėsitė pėr lidhje me internetin si dhe aftėsi tė tjera, e ka revolucionarizuar mėnyrėn e punės pėr njerėzit e biznesit. Por pasioni pėr kėto lloj paisjesh mund tė kthehet nė ves, gjė qė mund tė ndikojė nė jetėn familjare. Kjo valė teknologjike po ndryshon dinamikėn brenda familjes.Sushil Bansal, baba i dy fėmijėve ka biznesin e tij kėtu nė Washington. Falė teknologjisė ai mund tė kryejė shumė veprime tė biznesit ndėrkohė qė kujdeset pėr vajzat e tij. Interneti i shpejtė nė telefonin celular e mban atė tė lidhur me zyrėn dhe kėshtu me lap-topin e tij ai drejton shumicėn e punės. Kėto paisje mė ndihmojnė tė rri nė kontakt me zyrėn pavarėsisht se ku jam. Ato janė shumė tė dobishme pėr Bansalin ndėrkohė qė merret me familjen dhe punėn. Por vajza e tij ndihet e menjanuar.

Reagimi i saj nuk ėshtė i pazakontė. Njė studim nga universiteti Rutgers ka zbuluar se ndėrkohė qė teknologjia sjell avantazhet e saj, Blackberry dhe paisje tė tjera po bėhen gjithnjė e mė shumė vese dhe nė disa raste i kapėcejnė kufijtė duke i bėrė pėrdoruesit tė varur prej tyre si prej drogave. Profesori Roger Rubin i Universitetit tė Marylandit thotė se pėrdorimi i shumtė mund tė ndikojė negativisht tek jeta familjare. "Ēmimi qė paguajnė fėmijėt, ėshtė neglizhimi emocional dhe nė disa raste edhe fizik, sepse nuk kanė prindėrit pranė pėr t’u fshirė lotėt kur qajnė, sepse ata janė nė kompjuter apo me blackberry...janė tė zėnė dhe tė konsumuar nga karriera e tyre profesionale".

Jeff Buhl dhe Heather Acord nuk duan tė qė tė mbeten pas nga teknologjia e fundit, dhe thonė se blackberry ėshtė jetik tek ta. Por Jeff thotė se e tepron nganjėherė. "Kur gjėrat janė normale nė njė darkė me familjen, kur nuk ka ndonje gje pėr tė bėrė,...atėherė ėshtė rasti i duhur pėr tė kontrolluar emailin apo kthyer pėrgjigje dikujt", thotė ai. Profesori Rubin thotė se pėrdorimi i Blackberry-t gjatė ngrėnies, nė pushime apo kur kalon kohėn me fėmijėt, janė shenja alarmuese. Si ēdo ves tjetėr, ekspertėt besojnė se pėrdoruesit mund tė zgjedhin mes komunikim 24 orėsh me zyrėn apo kalimit tė kohės me familjen. //rd//
Back to top Go down
View user profile http://www.erzenisma.com
 
Teknologjia ndryshon dinamikėn e jetės familjare
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.erzenisma.com :: Shkenca :: Teknologjia-
Jump to: