www.erzenisma.com

FORUMI
 
HomeCalendarGalleryFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Kėrkimi i njė mendimi tė dytė pėr kancerin mund tė jetė vend

Go down 
AuthorMessage
Net $er$eri
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 42
Age : 30
Registration date : 2006-11-11

PostSubject: Kėrkimi i njė mendimi tė dytė pėr kancerin mund tė jetė vend   Thu May 31, 2007 3:55 pm

Kėrkimi i njė mendimi tė dytė pėr kancerin mund tė jetė vendimtar

Tumor kanceroz
Zgjedhja e mėnyrės mė tė mirė tė trajtimit tė njė sėmundjeje mund tė jetė njė vendim jeta a vdekje pėr disa pacientė me kancer. Por njė grup pacientėsh tė tillė kanė gjetur mbėshtetje tek njė kėshillė qė i ndihmon ata tė zgjedhin.

Kanceri ėshtė njė sėmundje, pėr trajtimin e sė cilkės nevojiten konsulta me shumė ekspertė. Fillisht, diagnoza pėrcaktohet nga mjeku i familjes, pastaj shpesh pasohet nga kėshilla me pathologun, kirurgun, onkologjistin.

Gjithė ky proces mund tė jetė tepėr i stėrgjatur e i lodhshėm pėr pacientin, duke e bėrė atė tė ndjehet i hutuar, i paqartė dhe i pasigurt rreth hapit qė duhet tė hedhė. "Ēfarė duhet tė bėjė mė tej?",- pyet shpesh ai, ose ajo.

Pam Allan u diagnostikuia kohėt e fundit me kancer nė gji. Dhe njė nga shqetėsimet e saj ishte se ēfarė lloj trajtimi do t’i bėnte asaj mė mirė. Pam donte tė sigurohej se nuk do tė kishte nevojė pėr kimioterapi. Edhe Dorin Uterbak vuan nga kanceri nė gji. Kanceri asaj iu rikthye pas njė zhdukjeje prej 15 vjetėsh.

Tė dyja kėto gra kėrkuan kėshillėn e njė grupi mjekėsor me qendėr nė Kaliforni, i quajtur "Opinioni i Dytė". Ky grup pėrbėhet nga mjekė, specialistė tė kancerit, tė cilėt i ndihmojnė vullnetarisht pacinentėt pėr tė vendosur mbi hapin tjetėr tė trajtimit. Kėta mjekė marrin nė shqyrtim tė dhėnat mjekėsore tė ēdo pacienti.

Dorin Uterbak ėshtė takuar me mjekėt mė shumė se njė herė, pėr tė kėrkuar mendimin e tyre se si duhet tė veprojė apo cfarė mėnyre trajtimi duhet tė zgjedhė tani qė kanceri nė gji i ėshtė kthyer pėrsėri. Nė grupin e mjekėve marrin pjesė specialistė kanceri, pathologė, radiologė dhe njė farmacist i cili ka njohuri rreth barnave kundėr kancerit.

Dorin Uterbak thotė se e njeh diagnozėn e saj, por tani do tė dijė se si kanė vepruar mjekėt nė raste tė ndryshme pėr trajtimin e pacienteve me tė njėtėn diagnozė, dhe kur trajtimi ka dalė me sukses. Ky grup mjekėsh vullnetarė do tė dėshironte qė ta shtrinte veprimatrinė e vet edhe nė rajone tė tjera tė Kalifornisė, Por Uells Uitni, i kėtij grupi, thotė se pėr kėtė duhet qė mė shumė mjekė specialistė tė dhurojnė kohėn e tyre pėr t’u pėrfshirė nė konsulta, tė paktėn disa herė nė vit.

Organizata botėrore e shėndetėsisė thotė se ekzistojnė rreth 100 lloj kanceresh qė mund tė diagnostikohen. Tė paktėn 30 pėrqind e tyre shpesh janė tė kurueshme nėse diagnostikohen nė fazė tė herėshme dhe nė se trajtohen saktė. Kjo ėshtė arsyeja qė ekspertėt thonė se kėrkimi i njė mendimi tė dytė rreth mėnyrės sė trajtimit mund tė jetė vendimtar.//lk
Back to top Go down
View user profile http://www.erzenisma.com
Lov!$er
Super Moderator


Number of posts : 1
Registration date : 2007-11-24

PostSubject: Re: Kėrkimi i njė mendimi tė dytė pėr kancerin mund tė jetė vend   Sat Nov 24, 2007 3:43 pm

Shum sendi i fort
Back to top Go down
View user profile
 
Kėrkimi i njė mendimi tė dytė pėr kancerin mund tė jetė vend
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.erzenisma.com :: Shkenca :: Shkenca dhe Jeta-
Jump to: